Smartfon, który chciał być tabletem. Test ASUS Padfone

Dodatki, czyli stacje robocze

ASUS Padfone posiada dwie stacje robocze. Padfone Station przekształca go w tablet, a Padfone Station Dock w netbooka. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Padfone Station wizualnie przypomina tablet. Urządzenie wyposażono w 10,1-calowy ekran (rozdzielczość 1280 x 800 px). Nie jest to jednak świetny Super AMOLED ze smartfona tylko zwykła matryca LCD TFT podświetlana diodami LED. Różnicę widać już gołym okiem i niestety nie przemawia ona wcale na korzyść ASUS-a. Kolory są wyraźnie bledsze, a kontrast słabszy. Na szczęście nie zrezygnowano z powłoki Corning Gorilla Glass oraz warstwy polaryzacyjnej.

[image_lightbox url=”https://recenzator.pl/wp-content/uploads/2012/10/PIC000013.jpg” align=”center” width=”590″ height=”250″ caption=”Front ASUS Padfone Station”]

Stacja robocza Padfone Station została wyposażona w przednią kamerę do wideorozmów z matrycą 1,3 Mpix oraz gniazdo słuchawkowe 3,5 mm minijack. Prócz tego producent zaimplementował tutaj odrębny głośnik multimedialny zgodny ze standardem SonicMaster, co jest świetnym posunięciem.

[image_lightbox url=”https://recenzator.pl/wp-content/uploads/2012/10/PIC000028.jpg” align=”center” width=”590″ height=”250″ caption=”Gniazdo słuchawkowe w ASUS Padfone Station”]

Najciekawiej prezentuje się naturalnie tył stacji roboczej, gdzie ulokowano szufladkę na smartfona. Na pierwszy rzut oka wygląda ona mało solidnie i  nie przekonały mnie nawet zapewnienia producenta o możliwości obsłużenia 5 tys. włożeń i wyjęć. Dlatego warto uważać, przy korzystaniu z tego elementu, bo jeden nieostrożny ruch może nas pozbawić ważnych portów, a tym samym m.in. możliwości ładowania smartfona.

[image_lightbox url=”https://recenzator.pl/wp-content/uploads/2012/10/PIC000019.jpg” align=”center” width=”590″ height=”250″ caption=”Szufladka na smartfona w stacji roboczej”]

Poza samą szufladką stacja robocza Padfone Station prezentuje się bardzo solidnie i z całą pewnością zasługuje na to by nosić logo ASUS-a – nie tylko poprzez swoje wzornictwo, ale też jakość wykonania.

[image_lightbox url=”https://recenzator.pl/wp-content/uploads/2012/10/PIC000031.jpg” align=”center” width=”590″ height=”250″ caption=”Klawiatura ASUS Padfone Station Dock”]

Padfone Station Dock to klawiatura z gładzikiem, która właściwie niczym nie różni się od innych tego typu stacji dokowych załączanych do tabletów firmy ASUS. Nie można w rezultacie napisać o niej nic złego. Układ klawiszy jest identyczny, jak w netbookach z serii Eee PC, a ich skok odpowiednio niski. W rezultacie nawet długotrwałe pisanie jest komfortowe i nie męczy dłoni. [pull_quote_left]Z całą pewnością Padfone Station Dock może być alternatywą dla wielu netbooków.[/pull_quote_left] Z całą pewnością Padfone Station Dock może być alternatywą dla wielu netbooków. Oczywiście pod warunkiem, że nie straszny nam Android. Niestety zauważyłem też tutaj dość dotkliwy problem. Otóż stacja robocza ze smartfonem jest cięższa i niż klawiatura i w rezultacie po zbytnim odchyleniu ekranu do tyłu, góra przeważa dół. Trzeba zatem uważać, szczególnie gdy położymy sprzęt na kolanach lub innej niestabilnej powierzchni.

[image_lightbox url=”https://recenzator.pl/wp-content/uploads/2012/10/PIC000037.jpg” align=”center” width=”590″ height=”250″ caption=”Port USB 2.0 w klawiaturze ASUS Padfone Station Dock”]

Wart odnotowania jest tutaj też fakt, że dock posiada własny czytnik kart pamięci Micro SD/SDHC oraz dwa porty USB 2.0. Wszystko zabezpieczono solidnymi, magnetycznymi zaślepkami, a więc nie ma żadnego ryzyka, że dostanie się tam kurz lub inne zanieczyszczenia.

 

Łączność

Moduł GSM, w który został wyposażony ASUS Padfone obsługuje standard HSPA+, a więc maksymalny transfer 3G przy jego użyciu to 21 Mbit/s przy pobieraniu oraz 5,76 Mbit/s przy wysyłaniu. Jakość połączeń głosowych oraz wideorozmów stoi na bardzo przyzwoitym poziomie – niezależnie od tego, czy nawiązujemy je za pomocą smartfona czy też stacji roboczej. W każdym z tym przypadków nie miałem najmniejszych problemów z zasięgiem oraz łącznością. Należy tutaj przy okazji wspomnieć o funkcjonalnym rysiku, który może pełnić funkcję słuchawki Bluetooth. Urządzenie nosi nazwę Padfone Stylus Headset i kosztuje (niestety) ok. 400 zł.

[image_lightbox url=”https://recenzator.pl/wp-content/uploads/2012/10/Screenshot_2012-10-17-17-40-44.jpg” align=”center” width=”590″ height=”250″ caption=”Ustawienia sieci WiFi”]

Łączność WiFi (b/g/n) również przebiegała w testowanym modelu bez najmniejszych problemów. W przeciwieństwie do tego, co Mateusz pisał o Transformerze Prime, Padfone lubi wszystkie sieci bezprzewodowe i nie ma problemu z utrzymaniem stabilnego, wydajnego połączenia. W rezultacie mogłem sobie pozwolić na długotrwały streaming wideo czy nawet pobieranie dużych, kilkugigabajtowych plików. W obu tych przypadkach moduł WLAN mnie nie zawiódł ani razu.

Za lokalizację w urządzeniu ASUS Padfone odpowiada moduł GPS produkcji firmy Qualcomm. Jest on zgodny ze standardem A-GPS, co pozwala uzyskać dokładne położenie nawet, gdy sygnał z satelity jest relatywnie słaby i co chwila się gubi. Może 10,1-calowy tablet najlepszą nawigacją nie będzie, ale 4-calowy smartfon służył mi w tej roli wiernie i gdyby tylko nie przedłużająca się budowa autostrady, dotarłbym z całą pewnością do celu. Tak czy inaczej GPS to kolejny niezawodny aspekt testowanego gadżetu.